Териториална свързаност на иновативните предприятия в България
Седмицата на отворените врати в 203. ПЕГ започва с важен урок на тема ,,Териоториална свързаност на иновативните предприятия в България”, насочващ вниманието към бъдещето на съвременната икономика в страната ни. Предприемачество и ИТ си ,,подават” ръка, за да демонстрират възможностите за прилагането на различните видове иновации в тази сфера. Десислава Чолакова – учител по информационни технологии, Христина Минкова – учител по Предприемачество, съвместно с учениците от 12. в клас разгледаха териториалната достъпност и свързаност между предприятията, пазарите и потребителите, доказвайки, че възможностите, стоящи пред иновативните предприятия, са големи, а бъдещото им развитие – от изключителна важност. Съществена част от урока се явяваше и използването на ГИС – Географски информационни системи.
Заедно създаваме бъдеще!
Los masterchefs
Вкусно и полезно – готвим, учим и се забавляваме с 8. в и Симона Лазаркова – класния им ръководител и учител по испански език!
Ястия от Испания и цяла Латинска Америка, събрани в българската класна стая.
Изключително интересен и вкусен урок!
Географско-икономическото състояние на Древна Гърция като начало на философията
Едно увлекателно пътуване в миналото. Съвместният урок на учителите по География и икономика и Философия – господин Пентов и господин Симеонов, представи на учениците от 9. а клас интересни концепции, разгледа любопитни взаимовръзки, задълбочи познанията и провокира аналитичното мислене.
Реконкистата
Един урок, който обедини испанския език и историята на територията на 203. ПЕГ „Свети Методий”. Поуката от историята и уроците, които ни преподава – два народа на двата края на Европа – две съдби. За нас травмата от падането под чужда власт, за тях – търпението да си отвоювал страната и да се въздигнеш от пепелищата, както се случва с Испания. Благодарим на Милена Русинова и 10 в клас за урока!
Информацията, която ни дава математиката като наука за анализиране на ефективността на производствените процеси и свързаното с това потребителско поведение
Някои предмети в училище предоставят възможността за усвояването на полезни практически умения, като финансовата грамотност например, които могат да се окажат важни. Връзката между математиката и предприемачество демонстрира именно това в един изключително ценен урок, проведен в 12. в клас от госпожа Карпачева – учител по математика, и от госпожа Минкова – учител по предприемачество.
Римските крепости в природогеографската област Дунавска равнина
В този интердисциплинарен открит урок учениците от X.а клас научиха защо Римската империя установява свои гарнизони именно на тези места.
Учениците се изправиха пред предизвикателството да мислят критично и обогатиха знанията си, свързани с различните крепости на територията на България.
В края на урока те изиграха играта Jeopardy, която включваше различни по трудност въпроси от три категории: “Римската империя в Тракия”, “Географски особености” и “Римски крепости”. Разделени на два отбора, те се съревноваваха кой ще получи повече точки.
Директорът на 203. ПЕГ “Свети Методий” – г-н Калин Танев, също взе участие в играта и в урока, допринасяйки за пълноценното им реализиране.
Урокът беше подготвен и представен пред ученици и гости от г-жа Габриела Стоименова, учител по история и цивилизация, и г-н Руслан Иванов, учител по география и икономика.
Благодарим сърдечно на всички участници!
Chemistry and global challenges
Интердисциплинарен урок по химия и английски език.
Гости бяха директорът – г-н Калин Танев, г-жа Теодора Ангелова (зам.-директор) и колеги учители по английски език от Професионалната гимназия по туризъм в гр. Банкя.
Под ръководството на своите научни ръководители – г-жа Десислава Маринова и г-н Димитър Иванов, учениците от Х. д клас представиха видеопроекти на иновативни теми от модерната химия. Учениците демонстрираха задълбочени познания при воденето на разговор на английски език по научни теми, както и умения в монтирането на видео, всичко това съчетано с артистичност и поведение пред камера.
Всяка група беше оценена от съучениците си с точки от 1 до 10, като оценката гимназистите посочваха с пръстите на ръцете. След всяко излъчено видео учениците коментираха ключови думи, които са открили в проекта на представящата се група.
Демократичното наследство на Атина
Седмицата на отворените врати в 203. ПЕГ ,,Свети Методий” бе закрита с изключително интересен открит урок, в който госпожа Виктория Клинчарова – учител по История и цивилизации, и господин Матей Манчев – учител по Философия и гражданско право, представиха темата ,,Демократичното наследство на Атина”. Учениците от 11. а клас проведоха дискусия, влизайки в ролите на известни философи, и разгледаха демократичната форма на управление от Древна Гърция до днес.